LIVE: Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός (Novasports 1HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 22/09/19 - 22:33

Το ντέρμπι των «αιωνίων» ολοκληρωνει το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής της Superleague. Ο Παναθηναϊκός έχει φτάσει στο σημείο μηδέν και ψάχνει αγωνιστική ανάσταση απέναντι στον Ολυμπιακό σε ένα ΟΑΚΑ που δεν θα θυμίζει ότι φιλοξενεί ένα μεγάλο ντέρμπι.

Ο Γιώργος Δώνης δεν θα έχει προβλήματα, αφού στη διάθεσή του τίθεται ο αρχηγός Δημήτρης Κουρμπέλης, όπως και οι Μπαρτ Σένκεφελντ και Ούφε Μπεκ. Ο 28χρονος αμυντικός μάλιστα δοκιμάστηκε στις προπονήσεις με τους βασικούς, αλλά δεν είναι βέβαιο ότι θα βρεθεί στη βασική 11άδα.

Από την άλλη ο Ολυμπιακός πηγαίνει στο ΟΑΚΑ με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία. Εννέα πόντοι ήδη στη Superleague και μία μεγάλη ισοπαλία κόντρα στην Τότεναμ για το Champions League.

Ο Πέδρο Μαρτίνς, ώστοσο, δεν θέλει σε καμία περίπτωση τον εφησυχασμό. Στην αποστολή των «ερυθρολεύκων» συμπεριλήφθηκαν ο Μπενζιά με τον Λοβέρα, ενώ εκτός έμειναν ο Παπέ Αμπού Σισέ και ο Μπρούνο Γκασπάρ.

Παναθηναϊκός
1-1
  • 22:27
    95'

Λήξη της αναμέτρησης. Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός μένουν στο 1-1. Ο Γκερέρο άνοιξε το σκορ στο 36' με αριστερό σουτ εντός περιοχής, ενώ ισοφάρισε ο Μολό με πέναλτι στο 90', παράβαση που κέρδισε ο Μακέντα

• 22:23

Σαστισμένος ο Ολυμπιακός, πιέζει ο Παναθηναϊκός

• 22:23

Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος

• 22:21
    90'
    ΓΚΟΟΟΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό!

Ο Μολό νικά τον Σα και ισοφαρίζει!

• 22:20
    88'

Ο Μακέντα με ωραία προσποίηση με τακουνάκι αναγκάζει τον Μεριά να τον ανατρέψει.

• 22:19
    85'
    Τεράστια φάση για τους πράσινους

Εκτέλεση φάουλ από το κέντρο από τον Μπουζούκη, βγαίνει ο Μακέντα στο δεύτερο δοκάρι και κάνει την προβολή, αλλά ο Σα έδιωξε σε κόρνερ. Ο Ιταλός ήταν σε θέση οφσάιντ, οριακά εκτεθειμένος

• 22:10
    71'

Κλείνει τις αλλαγές ο ΠΑΟ, με τον Μπεκ να αντικαθιστά τον Δώνη.

• 22:03

Κιτρινη κάρτα στον Ινσουα για δυνατό μαρκάρισμα στον Ποντένσε

• 21:53
    62'

Πάει ξανά στο VAR o Στέγκεμαν κι ανακαλεί την επανάληψη αλά και την κάρτα στον Σα, δειχνοντας κόρνερ

• 21:52
    60'

O Μακέντα το εκτελεί, ο Σα αποκρούει αλλά υπάρχει επανάληψη κατόπιν υπόδειξης του βοηθού και κίτρινη κάρτα στον Σα γα διαμαρτυρία!

• 21:52
    58'

Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό, με τον Σεμέδο να ανατρέπει τον Περέα! Γίνεται επιβεβαίωση μέσω του VAR

• 21:42
    51'

Διαγώνιο φαλτσαριστό σουτ του Μπουζούκη μετά από προσπάθεια του Μακέντα, αρκετά άουτ η μπάλα

• 21:39
    47'

Επικίνδυνη επίθεση για τον Παναθηναϊκό με γύρισμα του Μακέντα και δύσκολο διώξιμο του Σα. Ξεκίνησε από νέο λάθος του Μεριά η φάση

• 21:39
    46'

• 21:19
    45'
    Α' ημίχρονο

Λήξη του πρώτου μέρους, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 1-0, με το γκολ του Γκερέρο!

• 21:18
    45'

Κίτρινη κάρτα στον Γκερέρο, για φάουλ στον Δωνη

• 21:17
    43'

Νέα κίτρινη κάρτα, αυτή την φορά στον Μακέντα, για μαρκάρισμα πάνω στον Ελαμπντελαουί

• 21:15
    42'

Κίτρινη στον Κουρμπέλη για δυνατό φάουλ στον Βαλμπουενά

• 21:09

Πολύ στατική σε αυτή τη φάση η άμυνα του Παναθηναϊκού

• 21:08
    36'
    ΓΚΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό!

Έξοχη μπαλιά του Μπουχαλάκη στα αριστερά, εξίσου καλή σέντρα του Τσιμίκα μετά απο ένα κοντρόλ, ο Γκερέρο στοπάρει και εκτελεί με το αριστερό τον Διούδη για το 0-1!

• 21:08
    34'

Σουτ του Μακέντα με το αριστερό, είναι αδύναμο και καταλήγει στην αγκαλιά του Σα

• 21:03

Ημίωρο στο ΟΑΚΑ και ο Ολυμπιακός έχει ανεβασει την πίεση και κατ' επέκταση την απόδοσή του, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να αξιοποιήσει την ορμή των παικτών του, έχοντας πρόβλημα στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου

• 21:00
    27'

Κίτρινη κάρτα στον Σεμέδο, για δυνατό φάουλ πάνω στον Μπουζούκη

• 20:57

Κατοχή μπάλας από τον Ολυμπιακό στο τελευταίο τρίλεπτο, για πρώτη φορά στο ματς

• 20:57
    24'

Γεμισμα του Ελαμπντελαουί από δεξιά, ο Γκερερο κάνει την κεφαλιά από την περιοχή, αλλά είναι αδύναμη και ο Διούδης μπλοκάρει εύκολα

• 20:54

Ο Παναθηναϊκός έχει ξεκινήσει πιο... ζεστά στο παιχνίδι, κυκλοφορώντας τη μπάλα και ψάχνοντας να επιτεθεί κυρίως από τα δεξιά, ενώ ο καλά στημένος Ολυμπιακός δείχνει διάθεση να περιμένει αφήνοντας χώρους στον αντίπαλό του.

• 20:41
    8'

Σέντρα του Ομάρ και κεφαλιά του Σεμέδο αρκετά μέτρα άουτ, υπό πίεση

• 20:39
    7'

Κίτρινη στον Χρήστο Δώνη για μαρκάρισμα στον Βαλμπουενά

• 20:39

Καλύτερα κυκλοφορεί τη μπάλα ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα

• 20:38

Αρκετά λάθη από τις δύο ομάδες στο ξεκίνημα, ψάχνονται ακόμη στον αγωνιστικό χώρο

• 20:38
    2'

Γύρισμα του Μεριά, παρακινδυνευμένο, για τον Σα, ο Μακέντα μπαίνει στη φάση αλλά κάνει... τσαφ και χάνει την ευκαιρία να σκοράρει

• 20:32
    1'

Ξεκίνησε το μεγάλο ντέρμπι!

• 20:32

Υπενθυμίζεται ότι σε όλα τα ματς της 4ης αγωνιστικής έχει αποφασιστεί από τον ΠΣΑΠ παύση 60 δευτερολέπτων πριν τη σέντρα ως ένδειξη συμπαράστασης των παικτών της SL1 προς τους ανασφάλιστους συναδέλφους τους στην SL2 και τη Football League

• 20:32

Όρκος νίκης από τους παίκτες του Παναθηναϊκού

• 20:31

Όλα είναι έτοιμα πλέον για την έναρξη της αναμέτρησης!

• 20:30

Ακολουθούν οι καθιερωμένες χειραψίες ανάμεσα στους πρωταγωνιστές

• 20:30

Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές

• 20:27

Τώρα μπαίνουν στο γήπεδο οι αναπληρωματικοί των δύο ομάδων

• 20:26

Αυτή την ώρα ο κόσμος πλησιάζει τις 9.000 ενώ συνεχίζουν να έρχονται κάποιοι

• 20:20

Συγχαρητήρια στην Κ19 από μεγαφώνου για τη νίκη στο ντέρμπι των μικρών (3-0 τον Ολυμπιακό)

• 20:20

Ποτίζεται ο αγωνιστικός χώρος, ως είθισται πριν τα παιχνίδια

• 20:18

Μέσα σε αποδοκιμασίες οι παίκτες του Ολυμπιακού, επιστρέφουν και αυτοί στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες

• 20:17

Αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια οι διαιτητές. Τους ακολουθούν οι παίκτες του ΠΑΟ μέσα σε ζεστό χειροκρότημα

• 20:08

Γύρω στις 6.000 κόσμος αυτή την ώρα στις κερκίδες του ΟΑΚΑ

• 20:00

Γενικώς, η ατμόσφαιρα στο γήπεδο και η εικόνα του ΟΑΚΑ είναι υπέρ το δέον ήρεμη, για ντέρμπι

• 20:00
    Έτοιμο και το VAR

var

• 19:59

Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Σάσα Στέγκεμαν από τη Γερμανία και διαιτητής VAR ο Άγγελος Ευαγγέλου του Συνδέσμου Αθηνών

• 19:59

Το ντέρμπι των «αιωνίων» γίνεται νωρίτερα από κάθε άλλη φορά τα τελευταία 12 χρόνια. Σεπτέμβρη έχουν να παίξουν από το 2007, το 0-0 στη «Λεωφόρο». Ενώ αυτό είναι μόλις το τέταρτο ντέρμπι που γίνεται Σεπτέμβρη και τα τρία προηγούμενα έληξαν ισόπαλα

• 19:51

Ο αγωνιστικός χώρος σίγουρα είναι σε καλύτερη κατάσταση από αυτή την εικόνα που είχαμε αντικρίσει πριν λίγες μέρες

• 19:51
    Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς)

Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Μασούρας, Βαλμπουενά, Ποντένσε, Γκερέρο

Στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα καθίσουν οι Αλέν, Τοροσίδης, Παπαδόπουλος, Μπενζιά, Καμαρά, Ραντζέλοβιτς και Ελ Αραμπί

• 19:50
    Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης)

Διούδης, Γιόχανσον, Πούγγουρας, Σένκεφελντ και Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης, Μπουζούκης, Ζαχίντ, Κολοβός και Μακέντα

Στον πάγκο των γηπεδούχων θα καθίσουν οι Κότσαρης, Κολοβέτσιος, Χατζηγιοβάνης, Χατζηθεοδωρίδης, Μολό, Περέα και Μπεκ

• 19:49

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δυο ομάδων...

• 19:49

Στα τελευταία εννιά ΠΑΟ-ΟΣΦΠ έχουν μπει 17 τέρματα και από αυτά μόνο ένα έχει προέλθει από Έλληνα ποδοσφαιριστή... Στο 1-1 του Μάρτη του 2018, όταν και είχε σκοράρει ο Φορτούνης με πέναλτι

• 19:49

Οντας τεχνικός, ο Δώνης έχει δύο νίκες, πέντε ισοπαλίες και 14 ήττες σε όλες τις διοργανώσεις. Αντιθέτως, σαν ποδοσφαιριστής στην Α’ Εθνική μετράει τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και μία μόλις ήττα

• 19:49

Τώρα βγήκαν για προθέρμανση οι τερματοφύλακες των γηπεδούχων. υπό χειροκροτήματα και συνθήματα... επικράτησης του αντιπάλου

• 19:49

Αυτό είναι το 600ο παιχνίδι της καριέρας ως προπονητή σε επαγγελματικές ομάδες του Γιώργου Δώνη, που δεν έχει καλή παράδοση με τον Ολυμπιακό ως προπονητής, σε αντίθεση με τους αγώνες του ως παίκτης...

• 19:49

Τον περασμένο Μάρτη κέρδισε τον αγώνα στο «Σπύρος Λούης» στα χαρτιά, καθώς ο αγώνας διακόπηκε στο 70ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός δεν είχε κερδίσει τα τέσσερα προηγούμενα ντέρμπι «αιωνίων»! Ως γηπεδούχος ο Παναθηναϊκός έχει κερδίσει τα τρία τελευταία που ολοκληρώθηκαν

• 19:49

Ο Ολυμπιακός είναι αήττητος στα 18 τελευταία επίσημα ματς που έχει παίξει, μετά την ήττα από τη Λαμία στον ημιτελικό του Κυπέλλου. Ενώ είναι αήττητος στα 13 τελευταία για το πρωτάθλημα και αήττητος εκτός έδρας στα δέκα τελευταία!

• 19:48

Από την άλλη, οι «ερυθρόλευκοι» έχουν πετύχει τρεις νίκες και ταυτόχρονα δεν έχουν δεχτεί γκολ! Η τελευταία με τον Ολυμπιακό Βόλου του έφτιαξε και τη διαφορά τερμάτων σε 7-0 και κατεβαίνει στο ντέρμπι αήττητος μέσα στη σεζόν μετά από δέκα αγώνες, με οκτώ σερί νίκες πριν την ισοπαλία της Τετάρτης με την Τότεναμ

• 19:48

Αν δεν τα καταφέρει με τον Ολυμπιακό θα είναι η πρώτη φορά στην ιστορία των 60 ετών της κατηγορίας, που το «τριφύλλι» δεν θα έχει νίκη στα τέσσερα πρώτα παιχνίδια της σεζόν

• 19:48

Το χειρότερο ξεκίνημά του ήταν το 2002, όταν έχασε τα τρία πρώτα παιχνίδια στο πρωτάθλημα, αλλά και τότε επίσης κατάφερε και κέρδισε το τέταρτο ματς

• 19:48

Ο Παναθηναϊκός προέρχεται από τις δύο ήττες με τον ΟΦΗ και τον Άρη, με αποτέλεσμα η… φτωχή συγκομιδή του ενός βαθμού από τη Λαμία. Και πριν από δύο χρόνια είχε ξεκινήσει χωρίς νίκη σε τρία παιχνίδια, αλλά είχαν δύο ισοπαλίες και νίκησαν στο τέταρτο.

• 19:48

Οι «πράσινοι» θα προσπαθήσουν με όλες τις δυνάμεις τους για την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, απέναντι στους Πειραιώτες, που κοντά στις τρεις νίκες πρόσθεσαν και την καλή εμφάνιση με την Τότεναμ κι έχουν ανεβασμένο ηθικό.

• 19:25

Οι παίκτες του Ολυμπιακού παραμένουν στον αγωνιστικό χώρο στην πρώτη τους βόλτα

• 19:13

Αποδοκιμασίες για τον Ολυμπιακό και τους παίκτες του που τώρα πατάνε στο χορτάρι του ΟΑΚΑ.

• 19:08
    Τα φετινά στοιχεία

Από εκεί και πέρα, κοιτάζοντας στα φετινά πεπραγμένα των δύο ομάδων, σε αυτές τις -μόλις- τρεις αγωνιστικές που έχουν παιχτεί, η "ερυθρόλευκη" υπεροχή είναι κάτι παραπάνω από εμφανής.

Τα γκολ είναι 7-0 για τον Ολυμπιακό και 3-8 για τον Παναθηναϊκό. Οι Πειραιώτες μετρούν 36 τελικές, ήτοι 12 μ.ο. ανά ματς, έναντι 23 του Τριφυλλιού, που είναι στην προτελευταία θέση της Superleague στην αναλογία γκολ/τελική προσπάθεια, με 0,087 (ο Ολυμπιακός στο 0,194).

Εντός εστίας είναι 20 τα σουτ των "ερυθρολεύκων" και μόλις 7 (!) για τον Παναθηναϊκό, με τους "πράσινους" πάντως να έχουν λιγότερα λάθη, 108 έναντι 125. Τα κερδισμένα φάουλ για το Τριφύλλι είναι 35 έναντι 34 του Ολυμπιακού, που έχει χρεωθεί με 48, έναντι 43 του "αιωνίου" αντιπάλου του.

Αξιοσημείωτο πως οι δύο ομάδες προπορεύονται στα πέναλτι στη Superleague, τρία κερδισμένα για τους Πειραιώτες, ένα λιγότερο για τον Παναθηναϊκό

• 19:07

* 120 είναι τα παιχνίδια που έχουν δώσει οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας στην Α' Εθνική. Ο Ολυμπιακός μετράει 45 νίκες, έναντι 30 του Παναθηναϊκού, με 45 εξ αυτών να λήγουν ισόπαλα.

* Τα 52 από αυτά είχαν γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό (δεν υπολογίζονται τα ματς με κοινή έδρα) και υπάρχει απόλυτη ισορροπία. Συγκεκριμένα 16 νίκες μετρούν "πράσινοι", 15 οι "ερυθρόλευκοι" (η περσινή στα "χαρτιά") και 21 ματς έληξαν ισόπαλα.

* Η τελευταία νίκη στο... γήπεδο -σε ολόκληρο 90λεπτο- για τον Ολυμπιακό ήταν πριν από σχεδόν 3 χρόνια (6/11/16) με 3-0. Έκτοτε ακολούθησαν δύο νίκες του Παναθηναϊκού, αμφότερες στη Λεωφόρο, δύο ισοπαλίες στο Καραϊσκάκη και το παιχνίδι παιχνίδι στο ΟΑΚΑ που διεκόπη με το σκορ 0-1 στο 70ο λεπτό, με το ματς να κρίνεται τελικά στα "χαρτιά" (0-3).

* Ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, το αποψινό θα είναι το 200ο επίσημο "αιώνιο" ντέρμπι. Στα 199 προηγούμενα ο Ολυμπιακός μετράει 81 νίκες, ο Παναθηναϊκός 50 και 68 παιχνίδια έληξαν ισόπαλα. Οι Πειραιώτες μετρούν 262 τέρματα και οι "πράσινοι" 203.

* Ο πρώτος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν φιλικός και διεξήχθη το 1925. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 3-3. Ο πρώτος επίσημος αγώνας Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός έγινε πέντε χρόνια αργότερα, το 1930, όταν και σημειώθηκε η μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία του ντέρμπι, το 8-2 υπέρ του Παναθηναϊκού.

* Έξι οι περισσότερες συνεχόμενες νίκες του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού (ανεξαρτήτως έδρας-διοργάνωσης), την τριετία 1996-99, που σταμάτησε με το 0-0 εντός έδρας στις 29/5/99. Για τους "πράσινους" είναι οι τέσσερις νίκες της διετίας 1976-78, η μία στην παράταση του ημιτελικού του Κυπέλλου το '77.

* Μόλις ένας Έλληνας σκόρερ για τον Παναθηναϊκό την τελευταία 9ετία στα ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, ο Χάρης Μαυρίας! Δύο παραπάνω έχουν οι Πειραιώτες, τους Μήτρογλου (4), Αυλωνίτης (1) και Φορτούνη (1).

* Πρώτος σκόρερ των αγώνων Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός είναι ο Δημήτρης Σαραβάκος  με 16 γκολ. Για τους "πράσινους" ακολουθούν οι Βαζέχα, Δομάζος που έχουν από 9 τέρματα. Για τον Ολυμπιακό την κούρσα οδηγεί ο Γιώργος Σιδέρης με 13 γκολ κι έπονται οι Αναστόπουλος (11), Βάζος (9). Ο Τζόρτζεβιτς είχε σταματήσει στα 9.

• 19:07

Πάμε να δούμε ορισμένα ενδιαφέρονται στατιστικά στοιχεία στη μακρά προϊστορία των αγώνων Παναθηναϊκού-Ολυμπιακού, με το αποψινό ντέρμπι μάλιστα να είναι το 200ο επίσημο των δύο ομάδων

• 19:06

Χωρίς προβλήματα έφτασε η αποστολή του Ολυμπιακού

• 19:06

Πολύ λίγος ο κόσμος αυτήν την ώρα στις εξέδρες του ΟΑΚΑ.

• 19:05

Τώρα βγήκαν οι παίκτες των γηπεδούχων στο γήπεδο για την πρώτη βόλτα στον αγωνιστικό χώρο πριν το ματς.