Μουντιάλ 2018: Νίκη... τιμής για Σ. Αραβία! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 25/06/18 - 19:37

Μουντιάλ 2018: Σε ένα παιχνίδι, χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Σαουδική Αραβία, παναηγύρισε τη νίκη της... τιμής, με 2-1 απέναντι στην Αίγυπτο, αποχαιρετώντας με ψηλά το κεφάλι του Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας.

Οι Σαουδάραβες, έδειξαν μεγαλύτερη διάθεση σε όλη τη διάρκεια του 90λέπτου και παρά το γεγονός ότι έμειναν πίσω στο σκορ από το πολύ όμορφο τέρμα του Σαλάχ στο 22', κατάφερε να τα φέρει όλα τούμπα, με την ανατροπή να υπογράφεται στο 95' με γκολ του Σαλέμ (2-1).

Η Σαουδική Αραβία είχε καταφέρει να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με αυστηρό πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Σαλμάν. Λίγο νωρίτερα, βέβαια, ο Εσάμ Ελ Χαντάρι, έγινε ο γηραιότερος παίκτης που αγωνίζεται ποτέ σε Παγκόσμιο Κύπελλο και το γιόρτασε με απόκρουση πέναλτι κόντρα, απέναντι στον Αλ Μουβαλάντ.

Έτσι, οι Σαουδάραβες επιστρέφουν με τρεις βαθμούς, τη στιγμή που η Αίγυπτος απογοήτευσε και πλέον κοιτά την επόμενη μέρα στην εθνική χωρίς τον Έκτορ Ραούλ Κούπερ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Σαουδική Αραβία (Χ. Πίτσι): Αλ Μοσαϊλέμ, Αλ Σαχρανί, Μ. Χαουσαουί, Οσ. Χαουσαουί, Αλ Μπουράικ, Οταΐφ, Αλ Μοκαουί, Αλ Φαράζ, Αλ Νταουσαρί, Μπαχμπρί (65΄ Ασίρι), Αλ Μουαλάντ (79΄ Αλ Σεχερί)

Αίγυπτος (Ε. Κούπερ): Ελ Χανταρί, Φατί, Αλί Γκαμπρ, Χεγκάζι, Αμπντέλ Σαφί, Χάμεντ, Ελ Νένι, Τρεζεγκέ (81' Καχραμπά), Σαΐντ (40+7’ Ουάρντα), Σαλάχ, Μόχσεν (64' Σομπί)