NBA: Ο Durant κέρδισε μόνος τους Bucks (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 16/06/21 - 11:34

Μια νίκη από τους τελικούς της Ανατολής απέχουν οι Brooklyn Nets. Παρά την απουσία του Kyrie Irving και με τον James Harden να επιστρέφει εμφανώς ανέτοιμος, επικράτησαν 114-108 των Bucks και έκαναν το 3-2.

Μυθική εμφάνιση έκανε ο Kevin Durant, που δίχως να ξεκουραστεί δευτερόλεπτο (!) είχε ένα απίθανο τριπλ νταμπλ με 49 πόντους (13/16 βολές, 12/14 δίποντα, 4/9 τρίποντα), 17 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες και 3 λάθη. Σπουδαία βοήθεια πήρε και από τον Jeff Green που είχε 27 πόντους με 7/8 τρίποντα.

Οι Bucks έχασαν ένα δικό τους παιχνίδι, καθώς επτά λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου έδειχναν κυρίαρχοι με διαφορά στο +17 (57-74). Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του έχοντας 34 πόντους (4/7 βολές, 12/18 δίποντα, 2/4 τρίποντα), 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 τάπες και 4 λάθη σε 42 λεπτά, αλλά μια λάθος συνεννόηση με τον Khris Middleton σε κρίσιμη επίθεση με την ομάδα του στο -2 αποδείχτηκε καταδικαστική. Ο τελευταίος είχε 25 πόντους αλλά με 8/22 σουτ.

Το έκτο ματς της σειράς θα γίνει ξημερώματα της Παρασκευής (3:30) στο Μιλγουόκι.