Ο Ερυθρός Αστέρας «εκτέλεσε» τη Βιλερμπάν από τα 6,75

Ενημερώθηκε: 05/10/23 - 22:08

Ιδανική πρεμιέρα για τον Ερυθρό Αστέρα στην εφετινή Euroleague, με την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς να «εκτελεί» τη Βιλερμπάν από τα 6,75 και να βάζει «φωτιά» στην κατάμεστη «Stark Arena».

Οι Σέρβοι έφτασαν άνετα στη νίκη με 94-73, μπαίνοντας «με το δεξί» στη νέα αγωνιστική περίοδο.

Ο Ερυθρός Αστέρας εξαργύρωσε απόψε την παραγωγικότητα του πρώτου ημιχρόνου, όταν εξασφάλισε μία διαφορά ασφαλείας 21 πόντων (52-31 στο 20΄), ενώ δείχνοντας διάρκεια από τα 6,75 (τελείωσε τον αγώνα με 17/34 τρίποντα) δεν αισθάνθηκε την... ανάσα των Γάλλων σε κανένα σημείο της αναμέτρησης.

Οι Σαμπάζ Νέιπιερ, Ρόκας Γκεντράιτις, Μάρκο Σιμόνοβιτς και Νεμάνια Νέντοβιτς οδήγησαν την επίθεση της σερβικής ομάδας με 21 (5/8τρ.), 17 (4/7τρ.), 13 (2/2τρ.) και 12 πόντους, αντίστοιχα. Από τη Βιλερμπάν των 16 λαθών, πάλεψε ο Ζοφρί Λοβέρν με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 52-31, 69-55, 94-73