Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 85-80: Η... μπίλια έκατσε στο πράσινο

Πηγή Φωτογραφίας: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 22/01/24 - 22:44

Πήρε το θρίλερ του ΟΑΚΑ και μαζί το πλεονέκτημα έδρας στο ελληνικό πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν προηγήθηκε τρεις φορές με διαφορές πάνω των 13 πόντων, φτάνοντας μάλιστα στα μέσα της τέταρτης περιόδου ακόμα και στο +15 (76-61), με τον Ολυμπιακό να επιστρέφει ισάριθμες φορές στο ματς, διεκδικώντας στο φινάλε τη νίκη.

Ωστόσο, στο τέλος, οι «πράσινοι» άντεξαν στην αντεπίθεση των «ερυθρόλευκων» και χάρη στην ψυχραιμία από την γραμμή των βολών και μια κομβική άμυνα του Καλαϊτζάκη στο φινάλε, πήραν το ντέρμπι με σκορ 85-80 στο κατάμεστο ΟΑΚΑ για τη 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League!

Νίκη με την οποία το «τριφύλλι» διεύρυνε το αήττητο σερί του στο πρωτάθλημα (15-0), αφήνοντας τον «αιώνιο» αντίπαλο στις δύο νίκες απόσταση (13-2), σφιχταγκαλιάζοντας έτσι το πλεονέκτημα έδρας για τον τρίτο γύρο του πρωταθλήματος και κατ' επέκταση για τους τελικούς της διοργάνωσης.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, που είχαν πέντε διψήφιους παίκτες, ήταν ο Τζέριαν Γκραντ με 19 πόντους και 5 ασίστ, με τους Μάριους Γκριγκόνις (18 πόντοι), Κέντρικ Ναν (16 πόντοι) και Ντίνο Μήτογλου (13 πόντοι, 9 ριμπάουντ) να ακολουθούν σε απόδοση, την ώρα όπου ο Κώστας Σλούκας αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού από τη δεύτερη περίοδο.

Για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, ο Φίλιπ Πετρούσεφ ολοκλήρωσε το ματς με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με τον Γουίλιαμς-Γκος να προσθέτει 16 πόντους και 7 ασίστ. Πέραν από την ήττα πάντως, υπάρχει μεγάλη ανησυχία στο «ερυθρόλευκο» στρατόπεδο αναφορικά με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος αποχώρησε υποβασταζόμενος στην τρίτη περίοδο με πρόβλημα στον αριστερό αστράγαλο.