"Πέταξε" ο Μαντζουρογιάννης και κατέκτησε το χρυσό

Ενημερώθηκε: 15/07/16 - 21:19

Οι επιτυχίες του ελληνικού στίβου στην Τιφλίδα συνεχίζονται και δηξ με χρυσά μετάλλια. Μετά τον Οδυσσέα Μουζενίδη ήταν η σειρά του Παναγιώτη Μαντζουρογιάννη να ανέβει στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στο αγώνισμα του μήκους. Ο αθλητής του Παναγιώτη Σκορδίλη κατάφερε να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο με άλμα στα 7,60 μ., το οποίο σημείωσε στην έκτη και τελευταία του προσπάθεια. Ο αθλητής μέχρι εκείνο το σημείο ήταν στη δεύτερη θέση με καλύτερη προσπάθεια στα 7,42 μέτρα.

Ο Μαντζουρογιάνννης ξεκίνησε νωθρά τον αγώνα με άλμα στα 7,25 μ., αλλά μετά άρχιε να ανεβαίνει. Π¨ηγε στα 7,37 μ., στα 7,42 μ. και 7,37 μ και στο έκτο άλμα βρήκε τη δύναμη να κυνηγήσει το άλμα του χρυσού μεταλλίου.

Ο νεαρός πλέον κάνει σχέδια για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων εκεί όπου θα κυνηγήσει την επόμενη διάκριση.

Δεύτερος με 7,54 μ. ήταν ο Γάλλος Ενζό Χόντεμπαρ και τρίτος ο Ρουμάνος Μπίγκνταν Σιτοιάνου (7,31 μ.).