Premier League: Απόδραση για Άρσεναλ - Σπουδαία νίκη για Νιουκάστλ - Τα αποτελέσματα

Ενημερώθηκε: 31/01/24 - 01:10

Σπουδαία νίκη για την Άρσεναλ που συνεχίζει στο… κατόπι της Λίβερπουλ!

Οι «κανονιέρηδες» κατάφεραν να φύγουν από το «Σίτι Γκράουντ» χωρίς απώλειες, επικρατώντας 2-1 της Νότιγχαμ Φόρεστ και πήραν δεύτερο κολλητό τρίποντο στην Premier League.

Κάπως έτσι, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα βρίσκεται στο -2 από τους «reds», ενώ το σύνολο του Νούνο Εσπίριτο Σάντο γνώρισε τρίτη διαδοχική ήττα και δεν μπορεί να απομακρυνθεί από τα χαμηλά της βαθμολογίας. Παρόντες στο ματς και οι Βαγγέλης Μαρινάκης, Κριστιάν Καρεμπέ, οι οποίοι βρέθηκαν στα επίσημα του γηπέδου.

Οι δυο ομάδες έπαιζαν αρκετά ισορροπημένα στο πρώτο ημίχρονο, είχαν τις ευκαιρίες τους, ωστόσο δεν βρήκαν κάποιο τέρμα και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ (0-0). Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα κύλησαν διαφορετικά για την Άρσεναλ, η οποία πήρε μέτρα στο γήπεδο και έγινε πιο απειλητική.

Στο 65ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Ζεσούς, ενώ στο 72’ ο Σάκα διπλασίασε τα τέρματα για τους «κανονιέρηδες». Η Νότιγχαμ δεν το παράτησε και στη συνέχεια άρχισε να γίνεται πιο επικίνδυνη, με τον Αβονίγι στο 89’ να μειώνει σε 2-1.

Λίγο έλειψαν μάλιστα οι γηπεδούχοι να ισοφαρίσουν, αφού στις καθυστερήσεις είχαν κατασκηνώσει στα αντίπαλα καρέ, ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκαν καμία από τις ευκαιρίες τους και το σκορ παρέμεινε ως το φινάλε.

Λούτον τεσσάρων αστέρων ισοπέδωσε την Μπράιτον - Σπουδαία νίκη στο «Βίλα Παρκ» για τη Νιούκαστλ

Θέλει να καθιερωθεί στην Premier League η Λούτον και το δείχνει με κάθε τρόπο! Οι «καπελάδες» σε ένα one man show του Aντεμπάγιο που πέτυχε χατ-τρικ, ισοπέδωσαν με το εντυπωσιακό 4-0 την αγνώριστη Μπράιτον και «καβάλησαν» την Έβερτον που την ίδια στιγμή έφευγε με το 0-0 από την έδρα της Φούλαμ.

Η Λούτον μπήκε δυναμικά και μόλις στο πρώτο λεπτό προηγήθηκε με το γκολ του Αντεμπάγιο. Οι γηπεδούχοι πήραν σοβαρό προβάδισμα μετά από δυο λεπτά με τον Ογκμπένε να κάνει το 2-0, ενώ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, ο Αντεμπάγιο με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 3-0. Ο θηριώδης Άγγλος στράικερ ολοκλήρωσε τον θρίαμβο με ένα χορταστικό χατ τρικ, διαμορφώνοντας στο 52' το τελικό 4-0

Μεγάλο ματς και στο «Σέλχαστ Παρκ» με τη Σέφιλντ να αιφνιδιάζει την Κρίσταλ Πάλας στο 1' με τον Μπρέρεντον Ντίας. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και στο 17' ο Εζέ ισοφάρισε σε 1-1, αλλά ο ΜακΑτί τρία λεπτά αργότερα έδωσε εκ νέου προβάδισμα στις «λεπίδες». Ωστόσο η Πάλας έβγαλε ξανά αντίδραση, ισοφαρίζοντας στο 27' με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Εζέ. Η μεγάλη ανατροπή για τους «αετούς» του Λονδίνου, ήρθε στο 67' όταν ο Ολίσε νίκησε τον Γκρμπιτς διαμορφώνοντας το τελικό 3-2 για την ομάδα του Ρόι Χόντγκσον!

Σε τροχιά τετράδας μπήκε ξανά η Νιούκαστλ! Η ομάδα του Έντι Χάου, πέρασε από την έδρα της εντυπωσιακής, φέτος, Άστον Βίλα την οποία νίκησε με σκορ 3-1 στο «Βίλα Παρκ»! Ο Φάμπιαν Σερ στο 32' άνοιξε το σκορ με κοντινό σουτ από την περιοχή, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ελβετός κεντρικός αμυντικός σκόραρε για δεύτερη φορά στο ματς για το 2-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Η Νιούκαστλ δεν σταμάτησε ούτε στο δεύτερο μέρος και στο 52' έφτασε στο τρίτο γκολ το οποίο προήλθε από το λάθος του Μορένο που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 3-0. Η Βίλα, έδειξε να έχει σφυγμό στο 71' με τον Γουότκινς να μειώνει σε 3-1, ενώ δυο λεπτά αργότερα το γκολ του ακυρώθηκε μέσω VAR ως οφσάιντ με το 3-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.