Ρεάλ Μαδρίτης-Παναθηναϊκός 86-97: «Πράσινο»... θηρίο άλωσε την έδρα της «βασίλισσας»

Πηγή Φωτογραφίας: EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 01/03/24 - 00:00

Παναθηναϊκός για πλεονέκτημα και... ακόμα μεγαλύτερα και σπουδαιότερα πράγματα στη Μαδρίτη!

Οι «πράσινοι» επέστρεψαν με... κρότο μετά τη διακοπή, έκαναν την καλύτερή τους εμφάνιση στη σεζόν και υποχρέωσαν τη Ρεάλ στην πρώτη της ήττα στο «WiZink Center» με σκορ 97-86, ανεβαίνοντας στο 17-10 και κάνοντας μια τεράστια νίκη στη μάχη για το πλεονέκτημα έδρας!

Μετά από ένα νωθρό ξεκίνημα στα πρώτα 8 λεπτά, όταν και οι Μαδριλένοι ξέφυγαν με +9 (22-13), η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έβγαλε σπουδαία αντίδραση και πέρασε μπροστά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Παρόλο που οι γηπεδούχοι απάντησαν στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου και ανέκτησαν τα ηνία του αγώνα, οι «πράσινοι» δεν αγχώθηκαν, ξαναπέρασαν μπροστά και στο τέλος τέζαραν τη Ρεάλ, χωρίς μάλιστα ιδιαίτερο άγχος στο φινάλε!

Ο Παναθηναϊκός είχε μπόλικους πρωταγωνιστές στην πρώτη του νίκη στο συγκεκριμένο γήπεδο μετά από 3990 μέρες (21/03/2013). Κορυφαίος εξ αυτών ήταν ο Ματίας Λεσόρ, που έκανε ρεκόρ καριέρας με 26 πόντους (12/18 δίποντα), 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα, για 33 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Από κοντά ακολούθησε και ο ηγετικός Κώστας Σλούκας, που έκανε το καλύτερό του παιχνίδι εδώ και καιρό με 16 πόντους, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα, βάζοντας μερικά μεγάλα σουτ στην τέταρτη περίοδο.

Από τους υπόλοιπους, 17 πόντους και 7 ασίστ είχε ο οικονομικός Κέντρικ Ναν, ενώ 11 πόντους με 3/5 τρίποντα, δύο από τα οποία «τέζαραν» τους γηπεδούχους στην τελευταία περίοδο, είχε ο Μάριους Γκριγκόνις. Πάλεψε και ο Ντίνος Μήτογλου με 8 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Από τη Ρεάλ, που έπεσε στο 22-5, 18 πόντους είχε ο Γκερσόν Γιαμπουσέλι, ενώ 16 μέτρησε ο Τζάναν Μούσα και 13 ο Φαμπιέν Κοζέρ.