Serie A: "Τρένο" η Ίντερ, ανήμπορη Μίλαν (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 03/12/17 - 18:29

Μόνη πρώτη βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας η Ίντερ! Οι "νερατζούρι" δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στην Κιέβο, έφτασαν στο 5-0 και πάνε με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής στην έδρα της Γιουβέντους.

Οι παίκτες του Σπαλέτι έδιωξαν το άγχος λίγο μετά το πρώτο 20λεπτο όταν ο Πέρισιτς (23’) εκμεταλλεύτηκε την αναστάτωση στην περιοχή των Βερονέζων (23’) κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η δουλειά τελείωσε στο 38ο λεπτό με τον Ικάρντι να νικάει τον Σορεντίνο για το 2-0.

Το 3-0 έγραψε και πάλι ο Πέρισιτς στο 57’, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Σκρίνιαρ έγραψε το καρέ (60’). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Πέρισιτς, ο οποίος έκανε το χατ-τρικ στις καθυστερήσεις.

Εμπλουτίζοντας ακόμα περισσότερο το ρεπερτόριο των αγωνιστικών τους αυτοκτονιών, η Μίλαν το… τερμάτισε στο Μπενεβέντο, χάνοντας τη νίκη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων από γκολ του τερματοφύλακα (2-2)!

Απέναντι σε μια ομάδα που βρίσκεται στον πάτο της βαθμολογίας και μετρούσε 14 ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια πρωταθλήματος, η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο κατάφερε να αποδειχθεί ακόμα πιο αυτοκαταστροφική στο ντεμπούτο του νέου της προπονητή.

Η Μίλαν προηγήθηκε με κοντινή κεφαλιά του Μποναβεντούρα στο 38’, ισοφαρίστηκε με την έναρξη του β’ μέρους (50’), όταν ο Πούσκας πήρε την επαναφορά μετά από απόκρουση του Ντοναρούμα. Κι εκεί που έδειξε ότι εύκολα ή δύσκολα θα καθαρίσει -με κοντινή κεφαλιά του Κάλινιτς στο 57’ έπειτα από σέντρα του Μποναβεντούρα- το παιχνίδι άρχισε να… μυρίζει ανατροπή.

Ο Ρομανιόλι αποβλήθηκε στο 75’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για ένα μαρκάρισμα στο οποίο δεν βρήκε καθόλου τον αντίπαλό του. Και έπειτα από ένα 20λεπτο ασφυκτικής πίεσης των γηπεδούχων, ήρθε ο… τερματοφύλακας Μπρινιόλι στο 95’ να πιάσει μια φοβερή κεφαλιά και μέσα σε αποθέωση να αφήσει στον τόπο τους "ροσονέρι"!