Στον τελικό η Ατλέτικο!

Ενημερώθηκε: 04/05/16 - 00:07

Η Ατλέτικο Μαδρίτης, άντεξε μέσα στην Allianz Arena, την πίεση της Μπάγερν Μονάχου και παρά την ήττα με 2-1, προκρίθηκε στον τελικό του Τσάμπιονς Λίγκ για δεύτερη φορά τα τελευταία τρία χρόνια, χάρη στο γκολ του Αντουάν Γκριζμάν.

Τρομερό παιχνίδι, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω, και τις φάσεις να διαδέχονται η μια την άλλη. Η πίεση των Βαυαρών καρποφόρησε, στο 31ο λεπτό, με την εκτέλεση φάουλ του Τσάμπι Αλόνσο, να καταλήγει στα δίχτυα του Όμπλακ, αφού βρήκε πάνω στον Χιμένεθ.

Δυο λεπτά αργότερα, ο Τσακίρ δίνει πέναλτυ στην Μπάγερν, όμως ο Σλοβάκος τερματοφύλακας της Ατλέτικο, θα πει "όχι" στον Μίλερ και θα κρατήσει τους "Ροχιμπλάνκος" στο παιχνίδι της πρόκρισης. Με αυτό το σκορ, οι δυο ομάδες, πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, η Ατλέτικο μπήκε αποφασισμένη να επιβάλλει το ρυθμό της. Στο 54ο λεπτό, Τόρες και Γκριζμάν συνεργάστηκαν άψογα, με τον τελευταίο να πλασάρει τον Νόϊερ και να βάζει την Ατλέτικο στη θέση του φαβορί για την πρόκριση.

Ο ρυθμός στο παιχνίδι, έγινε τρελός, με τις δυο ομάδες να φτάνουν κοντά στο γκολ. Αυτή που χαμογέλασε τελικά, ήταν η Μπάγερν στο 74', όταν ο Λεβαντόφσκι, προ κενής εστίας έκανε το 2-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Η Ατλέτικο έχασε την ευκαιρία να καθαρίσει την πρόκριση, όμως ο Νόϊερ έδιωξε το πέναλτυ του Τόρες.

Η Μπάγερν είχε την τελευταία ευκαιρία να πάρει την πρόκριση, όμως το σουτ του Αλάμπα, έδιωξε εντυπωσιακά ο Γιάν Όμπλακ.

Η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε, πανηγύρισε την μεγάλη πρόκριση και πλέον, περιμένει τον αυριανό δεύτερο ημιτελικό ανάμεσα στην Ρεάλ Μαδρίτης και την Μάντσεστερ Σίτι για να μάθει τον αντίπαλό της, στον μεγάλο τελικό του Μιλάνου.

Μπάγερν Μονάχου (Πέπε Γκουαρδιόλα): Νόιερ, Ριμπερί, Μαρτίνεθ, Λεβαντόφσκι, Ντάγκλας Κόστα, Τσάμπι Αλόνσο, Μπόατενγκ, Λαμ, Βιδάλ, Μίλερ, Αλάμπα

Στον πάγκο των Βαυαρών: Ουλράιχ, Τασί, Τιάγκο Αλκάνταρα, Ραφίνια, Γκέτσε, Κομάν, Κίμιχ

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Χουανφράν, Γκοντίν, Χιμένεθ, Φιλίπε Λουίς, Γκάμπι, Αουγκούστο Φερνάντεθ, Κόκε, Σαούλ, Γκριζμάν, Τόρες

Στον πάγκο των Μαδριλένων: Μογιά, Σάβιτς, Λούκας, Τόμας, Καράσκο, Κορέα, Βιέτο