Δεν ξεκολλάει από την κορυφή η Ντόρτμουντ

Ενημερώθηκε: 30/09/17 - 22:04

Δεν λέει να αφήσει την κορυφή της Μπουντεσλίγκα η Ντόρτμουντ. Οι Βεστφαλοί παρότι δεν ήταν καλοί, πέρασαν από την έδρα της Άουγκσμπουργκ επικρατώντας με σκορ 2-1.

Το σκορ για την ομάδα του Μπος άνοιξε μόλις στο 4ο λεπτό ο Γιαρμολένκο, με πανέμορφο τακουνάκι. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 11’ με όμορφη κεφαλιά του Καϊούμπι ύστερα από σέντρα του Μαξ. Η Ντόρτμουντ πίεσε, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της αντίπαλης άμυνας και στο 23’ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με εξαιρετικό πλασέ του Καγκάβα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βεστφαλοί αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην άμυνα και η Άουγκσμπουργκ έχασε πολλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Στο 79’ ο Ομπαμεγιάνγκ θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» νωρίτερα το ματς, όμως έχασε πέναλτι. Στον πάγκο έμεινε για τους γηπεδούχους ο Σταφυλίδης, ενώ ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αγωνίστηκε σε ολόκληρο το παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους.