Βιγιαρεάλ-Λίβερπουλ 2-3: Από την κόλαση στον... τελικό οι «κόκκινοι» (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 04/05/22 - 00:39

Αυτή είναι η δυναμική της Λίβερπουλ! Οι «κόκκινοι» συνήλθαν στο δεύτερο ημίχρονο της ρεβάνς με την αξιόμαχη Βιγιαρεάλ, έκαναν την ολική ανατροπή (2-3) και σε συνδυασμό με το 2-0 του «Άνφιλντ» έκλεισαν θέση για τον τελικό του Champions League

Επίσης, έγιναν η 4η ομάδα που πιάνει διψήφιο αριθμό συμμετοχών (10) σε τελικό της κορυφαίας διοργάνωσης (συμπεριλαμβανομένου του Πρωταθλητριών).

Τρομερό πρώτο μέρος στο «Θεράμικα» για τους Ισπανούς, οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ παράτασης (2-0) χάρη στα τέρματα των Ντιά (3') και Κοκλέν (41'). Ωστόσο, η Λίβερπουλ βγήκε αλλαγμένη από τα αποδυτήρια και με τρία γκολ σε δώδεκα λεπτά (62' Φαμπίνιο, 67' Λουίς Ντίας, 74' Μανέ) έφτασε στη νίκη.

Ακόμα ένας Έλληνας που φτάνει σε τελικό Πρωταθλητριών ή Champions League ο Κώστας Τσιμίκας, ο οποίος μπήκε αλλαγή στο 79'. Αποβλήθηκε (με δεύτερη κίτρινη) στο 86' ο Καπού που είχε δύο ασίστ στον αγώνα.