Bundesliga: Όρθια η Ντόρτμουντ, πρώτη η Χέρτα (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 22/09/18 - 19:54

Χόφενχαϊμ και Μπορούσια Ντόρτμουντ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1, στο σημαντικότερο ματς του σημερινού πρώτου μέρους της τέταρτης αγωνιστικής στη Bundesliga.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι το πρώτο μέρος, άνοιξαν το σκορ με τον Ζοέλιντον να εκμεταλλεύεται το διπλό λάθος των Ντιαλό και Ακανζί λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Οι Βεστφταλοί έμειναν με δέκα παίκτες, εξαιτίας της αποβολής του Ντιαλό, με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 76’, κι όλα να έδειχναν... ήττα. Όμως, ο Πούλισιτς δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με ισοφάρισε σε 1-1!

Το δικό της όνειρο ζει η Χέρτα, που επικράτησε της Γκλάντμπαχ με 4-2, αποτέλεσμα που της επιτρέπει να είναι μόνη πρώτη, έστω και προσωρινά, έχοντας ματς παραπάνω.

Τα «πουλάρια» βρέθηκαν να προηγούνται απρόσμενα, βάσει εικόνας, με τον Σταρκ να ανατρέπει τον Τζόνσον που είχε βγει στην «κόντρα» στο 28’ και τον Τοργκάν Αζάρ να ευστοχεί από την άσπρη βούλα, στο αμέσως επόμενο λεπτό.

Όμως, οι «πρωτευουσιάνοι» κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι, μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών μάλιστα, χάρη σε ισάριθμες κεφαλιές πρώτα από τον Ιμπίσεβιτς με τη… σέντρα και ακολούθως με τον Λαζάρο στο 34’.

Ο σκόρερ του πρώτου γκολ της Χέρτα, ήταν εκείνος που πέτυχε και δεύτερο γκολ στο ματς, με κοντινή προβολή, για να έρθει η προσωρινή μείωση από πλευράς Γκλάντμπαχ με τον Πλέα τέσσερα λεπτά αργότερα. Ενώ ο Ντούντα βρήκε δίχτυα για τρίτο σερί αγώνα και με το τέταρτο φετινό προσωπικό του τέρμα «έκλεισε» το παιχνίδι…