Champions League: Σαν βασίλισσα!

Ενημερώθηκε: 07/03/18 - 01:14

Κανένα περιθώριο αμφισβήτησης δεν άφησε η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς η ομάδα του Ζιντάν παρουσιάστηκε άριστα στημένη, επικράτησε για δεύτερη φορά (1-2) της Παρί Σεν Ζερμέν και προκρίθηκε πανηγυρικά στους "8" του Champions League.

Κάπως έτσι, οι Μαδριλένοι συνδύασαν με τον καλύτερο τρόπο τα 116α γενέθλιά της, με την Παρί Σεν Ζερμέν να μένει για ακόμη μια φορά με άδεια τα χέρια και να αποχαιρετάει την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση από την φάση των «16».

Η Ρεάλ είχε πάει το ματς εκεί που ήθελε, από το πρώτο μέρος, κρατούσε, μάλλον άνετα, το μηδέν στην άμυνα και έδειχνε ικανότατη να «χτυπήσει» σε κάποια φάση της και να βρει το γκολ που θα της κλείδωνε ουσιαστικά την πρόκριση.

Και το βρήκε λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους. Ήταν το 51ο λεπτό όταν ο Ασένσιο έκλεψε από τον Άλβες και έφυγε στην κόντρα, έκανε φανταστική κάθετη προς τον Βάσκεθ, ο οποίος με άψογη σέντρα έδωσε έτοιμο γκολ στον Κριστιάνο, με τον Πορτογάλο να καρφώνει την μπάλα στα δίχτυα του Αρεολά για το 1-0!

Όλα πήγαιναν στραβά για τους γηπεδούχους, η γκρίνια στις εξέδρες είχε αρχίσει να αυξάνεται και η απογοήτευση έγινε ακόμη μεγαλύτερη στο 66ο λεπτό όταν ο Βεράτι αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή για διαμαρτυρία, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες!

Παρόλα αυτά, η Παρί κατάφερε να βγάλει αντίδραση και να φέρει το ματς στα ίσα με μία… καραμπόλα, με την μπάλα να βρίσκει μετά την κεφαλιά του Παστόρε σε Σέρχιο Ράμος και Καβάνι και να καταλήγει στα δίχτυα. Η χαρά των γηπεδούχων, όμως, κράτησε μόλις εννιά λεπτά με την Ρεάλ να επαναφέρει την… τάξη και να απαντάει με τον ίδιο τρόπο! Με «καραμπόλα» δηλαδή!

Μετά την κακή απομάκρυνση του Ραμπιό, ο Κασεμίρο έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Μαρκίνιος και άλλαξε πορεία καταλήγοντας στα δίχτυα για το 2-1. Ένα σκορ που έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, παρότι οι Μαδριλένοι είχαν τις φάσεις να σκοράρουν τουλάχιστον ένα γκολ ακόμη!

Παρί Σεν Ζερμέν (Ουνάι Εμερι): Αρεολά, Τιάγκο Σίλβα, Μαρκίνιος, Γιούρι, Ντάνι Αλβες, Τιάγκο Μότα (59' Παστόρε), Βεράτι, Ραμπιό, Ντι Μαρία (76' Ντράξλερ), Μπαπέ (85' Ντιαρά), Καβάνι

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Καζεμίρο, Κόβατσιτς (72' Κροος), Ασένσιο (82' Ισκο), Βάσκεθ, Ρονάλντο, Μπενζεμά (76' Μπέιλ)