Εκτός έδρας νίκες για Μπασκόνια και Νταρουσάφακα

Ενημερώθηκε: 05/11/16 - 00:34

Οι "μαχητές" της Μπασκόνια, δεν επιρρεάστηκαν από την απίστευτα...καυτή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί του Ερυθρού Αστέρα και επικράτησαν στο Βελιγράδι, με 63-70 φτάνοντας στο 3-2, την ώρα που οι ηττημένοι έπεσαν στο 2-3.

Εντυπωσιακό ήταν το δίδυμο των Λάρκιν-Μπομπουά. Ο πρώτος είχε 16 πόντους, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ ο δεύτερος κατέγραψε άλλους τόσους πόντους. Καθοριστική η παρουσία του Βόιγκτμαν που σταμάτησε στους 11 πόντους, "κατεβάζοντας" και 8 ριμπάουντ. Από πλευράς ερυθρολεύκων 12 πόντους σημείωσε ο Γκούντουριτς και 11 ο Σιμόνοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 28-37, 48-59, 63-70

Η Νταρουσάφακα, επικράτησε της φανερά ασθενέστερης Ζαλγκίρις στο Κάουνας 80-83, πραγματοποιώντας μια μεγάλη ανατροπή στο β' ημίχρονο.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μπήκε αποφασισμένη στο ματς για να πάρει τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα και μάλιστα προηγήθηκε στο τέλος της α' περιόδου με 25-15 έχοντας πολύ καλή παρουσία στην αμυντική της συμπεριφορά.

Η β' περίοδος κυμάνθηκε σε πολύ χαμηλό σκορ, γεγονός που βόλευε τους γηπεδούχους που μπήκαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 9 πόντους (35-26).

Όλα άλλαξαν όμως στο β' ημίχρονο, με την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ να ανεβάζει το ματς σε...τρελούς ρυθμούς, σημειώνοντας 35 πόντους στην γ' περίοδο και με τους Αμερικανούς της, Γουίλμπεκιν και Γουαναμέικερ να παίρνουν μπροστά, καταστρέφοντας όλα τα αμυντικά πλάνα των Λιθουανών. Με αυτό τον τρόπο η Νταρουσάφακα έβαλε τις βάσεις που ήθελε προηγούμενη στη γ' περίοδο με 56-61 και με οδηγό αυτή την εικόνα στην δ' περίοδο δεν επέτρεψε στη Ζαλγκίρις να επιστρέψει στην πρωτοπορία του προβαδίσματος, φτάνοντας στο "διπλό" με 80-83.