«Έπνιξε» το Περιστέρι στην 4η περίοδο ο ΠΑΟΚ (69-64)

Πηγή Φωτογραφίας: ΠΑΥΛΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ / MEGA PRESS

Ενημερώθηκε: 22/10/23 - 00:23

Με εξαιρετικό αμυντικά, κυρίως, τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ επικράτησε σήμερα, για την 3η αγωνιστική της Basket League, επί του Περιστερίου, με 69-64. Αποτέλεσμα που του έδωσε την 3η συνεχή νίκη του σε Ελλάδα και Ευρώπη, μετά τις εκτός έδρας επιτυχίες απέναντι σε Μαρούσι και Γαλατασαράι, αντίστοιχα.

Ο «Δικέφαλος» τα... έσπασε από τα 6.75 (2/26 τρίποντα, με 7%), «έπνιξε», όμως, τον αντίπαλό του με άμυνα ζώνης. Είχε όμορφες συνεργασίες, περιόρισε τα λάθη του (17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 λάθη) και κορυφαίους στο παρκέ τους Τζαμάνι ΜακΝίς (19 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Αντριου Χάρισον (18 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Πάλεψαν περισσότερο για το Περιστέρι οι Τζέιλεν Χαντς (13 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο), Κένι Γουίλιαμς (13 πόντοι).

Τραυματίστηκε στη μέση, λίγο πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου της σημερινής, εντός έδρας, αναμέτρησης του ΠΑΟΚ με το Περιστέρι, για την 3η αγωνιστική της Basket League, ο Ελβαρ Φρίντρικσον και ήταν επιλογή του ίδιου να αγωνιστεί από εκεί και έπειτα στο ματς.

Το πρόβλημα του Ισλανδού γκαρντ αφορά σε σύσπαση, το ιατρικό επιτελείου του «Δικεφάλου», εξετάζοντας τον, ... άναψε κόκκινο για την περαιτέρω χρησιμοποίησή του, αλλά ο ίδιος επέλεξε να μπει ξανά στο παρκέ κάνοντας δύο ενέσεις στο ημίχρονο.

Στο ημίχρονο της αναμέτρησης ο αντιπρόεδρος της ΚΑΕ ΠΑΟΚ, Βασίλης Τριλυράκης και ο μεγάλος χορηγός της εταιρείας, Αντώνης Τσαλόπουλος, βράβευσαν τον πρόεδρο των «ασπρόμαυρων», Θανάση Χατζόπουλο για τη συμμετοχή του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αμαξοδήγησης, το οποίο πραγματοποιήθηκε πρόσφατα στη Γαλλία.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 34-36, 53-53, 69-64

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Συμεωνίδης, Τσιμπούρης

Με το... καλησπέρα και τον Κασελάκη να βάσει με ευκολία την μπάλα, το Περιστέρι προηγήθηκε με 2-6. Πρακτική που «θύμωσε» τους ΜακΝίς, Χάρισον, οι επιθετικές πρωτοβουλίες των οποίων, σε συνδυασμό με την αμυντική αποτελεσματικότητα του ΠΑΟΚ, έδωσαν επιμέρους 16-7 στον «Δικέφαλο» και προβάδισμα 5 πόντων στο 6’ (18-13).

Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με σερί 1-12, το οποίο τους έδωσαν ξανά τα ηνία στο σκορ με +6 (11’ 19-25), απόσταση που στο 14’ πήγε στο +7 (23-30). Με 4/4 βολές από τους Μπελιάουσκας, ΜακΝίς, ο ΠΑΟΚ πλησίασε στο τρίποντο στο 15’ (27-30) και στους 2 πόντους (34-36), με την ολοκλήρωση της δεύτερης περιόδου.

Το Περιστέρι βρέθηκε στο +6 στο 21’ (36-42), δύο λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε το ματς (23’ 42-42) και έγινε «αφεντικό» στο παρκέ έξι λεπτά αργότερα (51-42), με τον Φρίντρικσον να ευστοχεί για πρώτη φορά από τα 6.75 για τους γηπεδούχους (είχαν 0/17 ως τότε) και τον Χάρισον να σκοράρει με δίποντο.

Μετά το ισόπαλο σκορ στο 30’ (53-53), οι Θεσσαλονικείς απέκτησαν «αέρα» 4 πόντων στο 32’ (58-54), διαφορά που πήγε στο +6 στο 37’ (67-61), με τον Γκίλμορ να σημαδεύει σωστά από το τρίποντο και τον Χάρισον να ευστοχεί σε δίποντο και βολή, έχοντας κερδίσει φάουλ.

Στα 43’’5 πριν το φινάλε, με δίποντο από τον Μήτρου-Λονγκ και 1/2 βολές από τον Ντάνγκουμπιτς, το Περιστέρι μείωσε στους 3 πόντους (67-63). Ο ΜακΝίς, με 2/4 βολές, διαμόρφωσε τελικό 69-64, με το Περιστέρι να αστοχεί σε συνεχείς επιθέσεις του σε τρίποντα με τους Γουίλιαμς, Χαντς, Ράγκλαντ.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ