Euroleague: Πλήρωσε αστοχία και γ' περίοδο ο Παναθηναϊκός

Euroleague:  Πλήρωσε αστοχία και γ' περίοδο ο Παναθηναϊκός

Ενημερώθηκε: 07/12/17 - 22:22

Τέλος στο νικηφόρο σερί του Παναθηναϊκού έβαλε η Ζαλγκίρις! Πληρώνοντας την αστοχία του και το "μπλακ άουτ" του τρίτου δεκαλέπτου, οι "πράσινοι" ηττήθηκαν με 80-74 από την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, έχοντας πλέον ρεκόρ 7-4 στη βαθμολογία της Euroleague.

Τραγική άμυνα στην τρίτη περίοδο από τους "πράσινους", που επέτρεψαν στον Πάνγκος να κάνει ό,τι θέλει, αστόχησαν σε ένα... τσουβάλι βολές με αποτέλεσμα να χάσουν και την επαφή του με το αντίπαλο καλάθι, όλες οι μάχες κοντά στη ρακέτα κατέληγαν υπέρ των Λιθουανών, που έκαναν... πάρτι μαζεύοντας κάθε επιθετικό ριμπάουντ και μοιραία οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν την ήττα.

Πέντε λεπτά πριν το φινάλε, ο "Εξάστερος" έκανε την αντεπίθεσή του, μείωσε στους πέντε (72-67), αλλά η επιστροφή έμεινε στη μέση, αφού στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης δεν μπήκαν τα μεγάλα σουτ.

Στους 16 πόντους σταμάτησε ο Παππάς, που πήγε να γυρίσει μόνος του, το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο (είχε 4 τρίποντα στην τέταρτη περίοδο και κράτησε, προς στιγμήν, όρθια την ομάδα του), 15 είχε ο Σίνγκλετον, 11 ο Ρίβερς και 10 ο Καλάθης με 4 ασίστ και 6 ριμπάουντ, αντιμετωπίζοντας παράλληλα πολλά προβλήματα στο μαρκάρισμα του Πάνγκος, ο οποίος μέτρησε 12 πόντους, 11 ασίστ!

Ζαλγκίρις Κάουνας (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 9, Μποστ 2, Πάνγκος 12 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τουπάν 3, Γιανκούνας 17 (6/9 δίποντα, 5/6 βολές), Μιλάκνις 3 (1), Μίτσιτς 4, Γουάιτ 13 (1), Καβαλιάουσκας 9, Βαλίνσκας, Ουλάνοβας 8 (11 ριμπάουντ)

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 15 (3/4 τρίποντα, 6/8 βολές), Ρίβερς 11 (3), Παππάς 16 (4), Γκιστ 4, Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 2, Γκάμπριελ 2, Όγκαστ 3, Λοτζέσκι 7 (1), Καλλάθης 10 (4/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Αντετοκούνμπο 2