Γκάνα-Ουρουγουάη 0-2: Έκανε το καθήκον της, αλλά... (ΒΙΝΤΕΟ)

<script src="https://player.glomex.com/integration/1/glomex-player.js"></script> <glomex-player   data-integration-id="40599z13k80ce6md"   data-playlist-id="v-corhwh97nou9"> </glomex-player> <script type="application/ld+json"> {"@context":"http://schema.org","@type":"VideoObject","name":"Γκάνα - Ουρουγουάη 0-2 | HIGHLIGHTS","description":"Τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα.","thumbnailUrl":"https://i4thumbs.glomex.com/dC1ibGR0ajQzcm5xejUvMjAyMi8xMi8wMi8xNy8zM18yNl82MzhhMzZlNjE3ZTVmLmpwZw==/profile:player-960

Ενημερώθηκε: 02/12/22 - 19:38

Οδυνηρό αποκλεισμό από τη φάση των ομίλων του φετινού Μουντιάλ γνώρισε η Ουρουγουάη.

Η «Σελέστε»παρά το γεγονός ότι επικράτησε 2-0 της Γκάνας στην τελευταία αγωνιστική του 7ου ομίλου, τερμάτισε στην τρίτη θέση ισοβαθμώντας με τη Νότια Κορέα, έχοντας χειρότερη επίθεση (2 γκολ έναντι 4 των Ασιατών).

Η «σελέστε» ήταν ανώτερη από την Γκάνα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, πήρε δίκαια τη νίκη με 2-0 χάρη στα δύο γκολ του Ντε Αρασκαέτα (26’, 32’) και κρατούσε στα χέρια της την πρόκριση, αλλά τελικά αποκλείστηκε μετά το νικητήριο γκολ της Ν. Κορέας κόντρα στην Πορτογαλία, στο 90’+1’.

Φωνάζουν για δύο πέναλτι που δεν τους έδωσε ο Γερμανός διαιτητής, Σίμπερτ, οι Ουρουγουανοί, στον Νούνιες στο 57’ και στον Καβάνι, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.