Ισόπαλος ο Ολυμπιακός με την Αστάνα (1-1)

Ενημερώθηκε: 03/11/16 - 20:11

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την Αστάνα, στο μακρινό Καζακστάν και έτσι έφτασε τους 7 βαθμούς, για τη φάση των ομίλων του Europa League, περιμένοντας το αποτέλεσμα του παιχνιδιού του ΑΠΟΕΛ με την Γιούνγκ Μπόις.

Ο Τοουμάσι, στο 8ο λεπτό, έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού και γύρισε τη μπάλα στον Ντεσπότοβιτς, ο οποίος σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει και να κάνει το 1-0 για την Αστάνα.

Στο 30' ο Ολυμπιακός, έφερε το παιχνίδι στα ίσια! Ατομική προσπάθεια και τρομερή σέντρα του Μανθάτη, ο Σεμπά έκανε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Έριτς!

Δοκάρι στο 85’ με τον Μάρτινς για τους Πειραιώτες, μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Καρντόσο στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων! Δεν δόθηκε πέναλτι στο 39' στον Ολυμπιακό σε ανατροπή του Σεμπά από τον Μουζίκοφ.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τον Ολυμπιακό με ανάμεικτα συναισθήματα καθώς δεν τον χάλασε η ισοπαλία, αφού πλέον ορίζει ο ίδιος την τύχη του, αλλά εάν ήταν και πιο τυχερός, θα μπορούσε να φύγει με το τρίποντο και να αγκαλιάσει την πρόκριση στους "32" του Europa League.

H ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Λεάλι, Ελαμπνταλεαουί, Ρέτσος, Βιάνα, Μποτία, Καμπιάσο (81' Ρομαό), Μπουχαλάκης, Μανθάτης (64' Ελιονούσι), Μάρτινς (91' Ανδρούτσος), Σεμπά Καρντόσο

H ενδεκάδα της Αστάνα: Έριτς, Μακσίμοβιτς, Μουζίκοφ, Ντεσπότοβιτς (82' Κουλμπέκοφ), Σίτοφ, Μπεισεμπέκοφ, Τουμάσι (93' Ναγιαριάν), Μαλί, Λογκβινένκο, Καμπανανγκά, Σόμκο

Djordje Despotovic Goal HD - FC Astana 1...