Ήττα-ΣΟΚ για Τσέλσι, αφεντικό της πόλης η Λίβερπουλ

Ενημερώθηκε: 01/04/17 - 22:23

Η Τσέλσι του Αντόνιο Κόντε υπέστη ήττα-σοκ από την Κρίσταλ Πάλας στο Στάμφορντ Μπριτζ με 2-1 και έδωσε την ευκαιρία στους διώκτες της να την πλησιάσουν.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους "μπλε" αφού μόλις στο 5’ ο Σεσκ Φάμπρεγας έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Ωστόσο, η απάντηση της Πάλας ήταν άμεση. Μόλις στο 9’ ο Γουιλφρίντ Ζαχά εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Μπεντέκε για να ισοφαρίσει το σκορ και δύο λεπτά αργότερα οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τον Βέλγο να είναι ο σκόρερ αυτή τη φορά.

Η ομάδα του Πάρντιου είχε καταφέρει να τουμπάρει πολύ νωρίς τους Λονδρέζους, οι οποίοι δεν κατάφεραν σε σχεδόν 80 λεπτά που απέμεναν να ισοφαρίσουν και να πάρουν τουλάχιστον έναν βαθμό.

Κανένα δικαίωμα για να αμφισβητηθεί η κυριαρχία της στο Μέρσεϊσαϊντ δεν άφησε η Λίβερπουλ. Οι κόκκινοι επικράτησαν 3-1 της Έβερτον στο ντέρμπι και έκαναν ένα πολύ σημαντικό βήμα για την εξασφάλισης μιας θέσης στην τετράδα της Πρέμιερ Λιγκ και ενός εισιτηρίου για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Μετά και τη σημερινή επικράτηση η Λίβερπουλ παραμένει χωρίς ήττα από την μεγάλη της αντίπαλο στα τελευταία 14 παιχνίδια ανεξάρτητα από την έδρα της διεξαγωγής.

Από την αρχή του αγώνα η Λίβερπουλ είχε την πρωτοβουλία. Έδειχνε αλλά και ήταν απειλητική για την εστία της Έβερτον. Μόλις στο 8ο λεπτό ο Μανέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Στο 28ο λεπτό η Έβερτον ισοφάρισε με τον Πένιγκτον μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως η Λίβερπουλ αντέδρασε άμεσα, με τον Κουτίνιο να δίνει και πάλι το προβάδισμα στη Λίβερπουλ με πολύ όμορφο τρόπο στο 31ο λεπτό.

Το τελικό 3-1, διαμόρφωσε ο Οριγί στο 60o λεπτό, "καθαρίζοντας" το παιχνίδι υπέρ της ομάδας του.