Ήττα στην πρεμιέρα για Λέστερ!

Ενημερώθηκε: 13/08/16 - 16:49

Την περασμένη σεζόν, η Λέστερ του Κλαούντιο Ρανιέρι, εξέπληξε ολόκληρο τον κόσμο, με την κατάκτηση του πρωταθλήματος, πραγματοποιώντας μια απίστευτη πορεία, που πολύ δύσκολα θα ξανασυμβεί στο άμεσο μέλλον.

Φέτος όμως, όλοι την περιμένουν με άγριες διαθέσεις και η Χαλ φρόντισε να της το ξεκαθαρίσει από πολύ νωρίς. Οι "αλεπούδες", αγωνιζόμενη πλέον ως φαβορί, ηττήθηκε 2-1 στην πρεμιέρα της Premier League από τη νεοφώτιστη, αποδεκατισμένη και χωρίς μόνιμο προπονητή Χαλ, παρά το γεγονός ότι ισοφάρισε με την έναρξη του β' ημιχρόνου με πέναλτι-δώρο που υπέδειξε ο Μάικ Ντιν.

Από την έναρξη του ματς, η Λέστερ έλεγχε απόλυτα το ρυθμό και τις κινήσεις στο ματς, χάνοντας μάλιστα μοναδικές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ με τον Βάρντι (19', 43') και τον Ντρινκγουότερ στο 25' αλλά και στο 41' με πρωταγωνιστή τον Φουκς. Αφού η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι δεν βρήκε δίχτυα σε αυτή τη σειρά ευκαιριών, η Χαλ, η οποία δεν συμπλήρωσε ούτε 18μελή αποστολή, άνοιξε το σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α' μέρους, με απίστευτο ψαλιδάκι των Ερνάντεζ και Ντιομάντε και την Premier League να πιστώνει ως σκόρερ τον δεύτερο.

Με την έναρξη του β' ημιχρόνου, η Λέστερ, δέχθηκε το δώρο του Ντιν στην ανατροπή του Χάντλστοουν πάνω στον Γκρέι έξω από την περιοχή και ο Μαχρέζ δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον Γιακούποβιτς.

Εμφανώς χαλαρή και χωρίς πίεση, η Χαλ πατούσε καλύτερα και βρήκε την ευκαιρία να παραβιάσει για δεύτερη φορά την εστία των πρωταθλητών Αγγλίας, με τον Σνόντγκρας να εκτελεί τον Σμάιχελ στο 57' και στη συνέχεια δεν έχει κανένα πρόβλημα να περιμένει τη Λέστερ στην περιοχή της, κλειδώνοντας τις "αλεπούδες".

Αξίζει να σημειωθεί ότι για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 1989/90, η πρωταθλήτρια ομάδα στην Αγγλία γνωρίζει την ήττα σε πρεμιέρα πρωταθλήματος.