Κύπελλο Ελλάδος: "Τέζαρε" τον Άρη ο Πανιώνιος, νίκες για Λάρισα και Παναιτωλικό (ΒΙΝΤΕΟ)

Κύπελλο Ελλάδος: "Τέζαρε" τον Άρη ο Πανιώνιος, νίκες για Λάρισα και Παναιτωλικό

Ενημερώθηκε: 25/10/17 - 20:23

Μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι, με αρκετές φάσεις και... μπόλικο πάθος και από τις δυο ομάδες, αυτός που χαμογέλασε στο φινάλε ήταν ο Πανιώνιος, που πήρε τη νίκη με γκολ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων και... τέζαρε τον Άρη, στο "Κλεάνθης Βικελίδης" (2-1).

Ο Πανιώνιος ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος, όπου έχασε αρκετές κλασσικές ευκαιρίες, με τους Μασούρα, Λάμπρου να μην μπορούν να νικήσουν τον Καντιμοίρη.

Η υπεροχή των "κυανέρυθρων", απέφερε καρπούς στο 39'. Ο Λάμπρου μπήκε στην περιοχή, απέφυγε τον Μπούρμπο με υπέροχο τρόπο και με όμορφο πλασέ νίκησε τον Καντιμοίρη για το 1-0. Το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο βάσει της εικόνας των δυο ομάδων στο χορτάρι.

Στο β' μέρος, ο Άρης ανέβασε την απόδοσή του, έχασε κάποιες ευκαιρίες για γκολ και έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 74'. Ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ του Πανιωνίου, ο Μουμίν έκανε το σουτ, ο Σαραμαντάς απέκρουσε πάνω στη γραμμή, αλλά ο Πασάς πήρε το ριμπάουντ και με κοντινό πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.

Τελικά, όμως, ο Ιστορικός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Μετά από κόρνερ του Μασούντ, 93', ο Λάμπρου σούταρε έξω από την περιοχή, ο Γεσίλ έκανε ενστικτωδώς το τακουνάκι, άλλαξε πορεία στην μπάλα και την έστειλε στην δεξιά γωνία, γράφοντας το 2-1 για τον Πανιώνιο.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Άρης (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Μπούρμπος, Σόουζα, Δεληζήσης, Βαλεριάνος, Ιντζόγλου, Μουμίν, Πλατέλλας (84' Νίκιτς), Παυλίδης (72' Μπαργκάν), Κάσσος, Πασάς (89' Μιλούνοβιτς)

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Παπαγεωργίου, Κάργας, Γκιοατά, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας (79' Χατζισαφί), Λάμπρου, Σαββίδης (64' Γεσίλ), Ντουρμισάι (65' Μασούντ)

αελπαν

Κοντά στην πρόκριση βρίσκεται η ΑΕΛ, που επικράτησε της Παναχαϊκής με 3-0 σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι και με φάσεις και από τις δυο πλευρές.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τις φάσεις που έκαναν ενώ οι φιλοξενούμενοι που στο πρώτο μέρος ήταν καλύτεροι δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες τους. Είχαν μάλιστα και δοκάρι στο 3' αλλά και ένα ακυρωθέν γκολ στο δεύτερο μέρος.

Από την πλευρά της η ΑΕΛ με κυρίους εκφραστές τους Γιαννιτσάνη και Περόνε αλλά και τον ορεξάτο Κριζμάν πέτυχε τρία αλλά έφτασε πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 3-0 στη νίκη.

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Θεοδωρόπουλος, Ναβάρο, Κούσας, Καρατάσιος, Κοντόρ, Λαγός, Μπάλλας (76' Κριζμάν), Μασούρας (82' Μακρής), Περόνε, Κρητικός (70' Ντέλετιτς), Γιαννιτσάνης

Παναχαϊκή (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Αγουρίδης, Γκίνο, Φωτάκης, Ελευθεριάδης, Αποστολόπουλος (52' Μασούρας), Λουμπαρδέας, Γκέσιος (55' Σπανός), Κυνηγόπουλος (82' Στεργίδης), Μπουτζίκος, Μακρυδημήτρης

πανπασ

Τέλος, ο Παναιτωλικός έκανε το χρέος και πιο εύκολα από ο,τι μπορεί να δείχνει το 2-0, πήρε τη νίκη επί των "λιονταριών" χάρη στο γκολ του Μάρκος Πάουλο στο όγδοο λεπτό και του Μάρκο Μαρκόβσκι στο 85ο.

Ο Πανσερραϊκός προσπάθησε να μειώσει ύστερα από δύο λεπτά (87'), αλλά ο Τσενάμο δεν είχε πρόβλημα να εξουδετερώσει το σουτ που επιχείρησε ο Ρούτσης.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Τσέναμο, Μόρας, Χαντάκιας, Μύγας (57' Ντίας), Παρράς, Μπεχαράνο (71' Μπράβο), Μάρκος Πάουλο, Ρόζα (46' Μασουρέκ), Κλέζιο, Μοράρ, Μαρκόβσκι

Πανσερραϊκός (Περικής Αμανατίδης): Ρίστιτς, Σιάκκας, Τσαμούρης, Ιωαννίδης (65' Τζιτζικαλάκης), Γκέκας, Ρούτσης, Δούμτσιος, Βοσκόπουλος, Στέβιτς (54' Τσελεπίδης), Παπουτσογιαννόπουλος (67' Φοσού), Γκούρτσας