Νίκες για ΟΦΗ και Απόλλωνα

Ενημερώθηκε: 25/11/16 - 22:37

Με το μυαλό στο ματς του Κυπέλλου της Τετάρτης με τον Παναθηναϊκό (30/11, 19:30), ο ΟΦΗ επικράτησε του Πανελευσινιακού των χιλίων προβλημάτων στο "Γεντί Κουλέ" με 2-0 και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές στη Football League.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια, σαφώς επηρεασμένη από την αγωνιστική απραξία, άνοιξε το σκορ νωρίς (10’) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσαντλί και διπλασίασε τα τέρματά της στο 41’ με τον Μίκιτς.

Στο β’ μέρος έκανε ξεκάθαρη συντήρηση δυνάμεων εν όψει του σπουδαίου αγώνα με το «τριφύλλι» και δίχως να ζοριστεί, έφτασε στην παρθενική της νίκη στη δεύτερη κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου -και τους πέντε βαθμούς.

Η διακοπή των πρωταθλημάτων δεν επηρέασε τον Διαμαντόπουλο. Ο άσος του Απόλλωνα Σμύρνης σκόραρε δύο φορές και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη 2-0 επί του Παναιγιαλείου στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής της Football League.

Στο 20 λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Διαμαντόπουλο ο οποίος έξι λεπτά αργότερα με εύστοχο πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Με την επικράτηση αυτή ο Απόλλωνας Σμύρνης πέρασε μόνος στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας βέβαια έναν αγώνα περισσότερο από τον Αγροτικό Αστέρα.