Νούμερο 5 στο κόσμο ο Τσιτσιπάς!

Ενημερώθηκε: 03/08/19 - 15:05

Σπουδαία μέρα η σημερινή για το ελληνικό τένις.

Στέφανος Τσιτσιπάς

Ο κατάφερε να σκαρφαλώσει στην 5η θέση της Παγκόσμιας κατάταξης και πλέον μπροστά του βρίσκονται μόνο οι Τζόκοβιτς, Ναδάλ, Φέντερερ και Τιμ.

Ο Μπενουά Περ αποδείχθηκε εύκολος αντίπαλος γα τον Έλληνα τενίστα ο οποίος κέρδισε τον Γάλλο με 2-0 σετ (7-5, 6-0) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Citi Open της Ουάσινγκτον, εκεί που θα αντιμετωπίσει είτε τον Νόρμπερτ Γκόμπος είτε τον Νικ Κύργιος.

Ο Στέφανος χρειάστηκε μόνο 74 λεπτά για να πάρει τη νίκη και να φτάσει στα ημιτελικά της διοργάνωσης εξασφαλίζοντας την 5η θέση στην κατάταξη.

Σπουδαία και η Σάκκαρη

Μαρία Σάκκαρη

Τη μεγαλύτερη ανατροπή της καριέρας της πέτυχε η τα ξημερώματα του Σαββάτου στο τουρνουά του Σαν Χοσέ στην Καλιφόρνια.

Η σπουδαία τενίστρια (Νο30) αν και έχασε με 6-1 το 1ο σετ από την Ελίνα Σβιτολίνα, πάλεψε σαν... λιοντάρι, έσβησε τέσσερα ματς πόιντ στο 2ο και στο 2-5 ισοφάρισε σε 1-1 (7-6(3), και κέρδισε το παιχνίδι στο 3ο σετ με 6-3 και μαζί την πρόκριση στους "4".