Premier League: Συνεχίζει το κυνήγι της Άρσεναλ η Σίτι

Ενημερώθηκε: 29/12/22 - 00:16

Αν και ζορίστηκε για 45 λεπτά, η Μάντσεστερ Σίτι βρήκε τις λύσεις στο «Έλαντ Ρόουντ», νίκησε με 3-1 την Λιντς και έκανε πετυχημένοι restart στην Premier League.

Οι πρωταθλητές έφτασαν τους 35 βαθμούς σε 15 αγώνες και επανήλθαν στο -5 από την πρωτοπόρο Άρσεναλ.

Τη λύση στο γκολ που έψαχνε από την αρχή η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα έδωσε ο Ρόδρι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, όταν μετά από ασθενή απόκρουση σε πλασέ του Μαχρέζ πήρε το… ριμπάουντ και έγραψε το 0-1. Τα πράγματα απλοποιήθηκαν στις αρχές του δευτέρου μέρους, καθώς στο 51’ ο Γκρίλις έκλεψε και βγήκε τετ-α-τετ σερβίροντας στον Χάαλαντ σε κενή εστία το 0-2. Ο Νορβηγός σκόραρε ξανά, με τον ίδιο τροφοδότη, στο 64' για το 0-3 φτάνοντας τα 20 γκολ σε 14 εμφανίσεις στην Premier League! Οι γηπεδούχοι απλώς μείωσαν στο 73' με κεφαλιά του Στράουκ μετά από κόρνερ, αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν περαιτέρω.