Προβλημάτισε ο Παναθηναϊκός ενόψει Μπρόντμπι (vid)

Ενημερώθηκε: 11/08/16 - 23:49

Ο Παναθηναϊκός αν και παρατάχτηκε με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή του, σε σχέση με αυτή που περιμένουμε να δούμε στα παιχνίδια με την Μπρόντμπι, προβλημάτισε απέναντι στην Ομόνοια και γνώρισε την ήττα με 3-0, έχοντας αρκετά κενά στην άμυνα.

Πρόσωπο του αγώνα ήταν, αναμφισβήτητα, ο Ματ Ντάρμπισιρ, που πέτυχε το πρώτο γκολ της κυπριακής ομάδας και πανηγύρισε δείχνοντας το αυτί του στους φίλους του Παναθηναϊκού, μια κίνηση που θύμισε το γκολ του Άγγλου επιθετικού, απέναντι στον Παναθηναϊκό, στο 0-1 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ, το 2010.

Οι Κύπριοι στο 24’ έκαναν… πάρτι στην "τρικυμιώδη" άμυνα των φιλοξενούμενων, που απλά κοιτούσαν τον Ντάρμπισιρ να ανοίγει το σκορ. Ο Μπουμάλ στο 29ο λεπτό δεν μπόρεσε να σκοράρει και στην άμυνα, τα προβλήματα συνεχίζονταν, με το δίδυμο Ρέις-Ιβανόφ να μην εμπνέει σε καμία περίπτωση σιγουριά.

Στο δεύτερο ημίχρονο με τις αλλαγές του Στραματσόνι, δημιουργικά, ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος, στην άμυνα, ωστόσο, τα κενά όχι μόνο παρέμεναν, αλλά μεγάλωναν. Η Ομόνοια, λοιπόν, που βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα, "χτύπησε" ξανά στο 56’, με τον Αγκάγιεφ να κάνει το 2-0, έπειτα από στρώσιμο της μπάλας του MVP της αναμέτρησης Χριστοφή.

Στο 64’, ο Ιμπάρμπο σπατάλησε την κάθετη του Βιγιαφάνες, μην μπορώντας να πλασάρει τον Παγώνη σε τετ-α-τετ, για να φτάσουμε και στο λάθος του Νάνο στο 79’, που έφερε το 3-0, με τον Σέρινταν να γράφει με προβολή το τελικό σκορ.

Ντεμπούτο για τον Παναθηναϊκό έκανε ο Λαουτάρο Ρινάλντι, ο οποίος πέρασε σαν αλλαγή στο 70ο λεπτό, χωρίς να φανεί ιδιαίτερα.

Στο γήπεδο έδωσαν το παρών και περίπου 400 οπαδοί του "τριφυλλιού", δίνοντας τον δικό τους τόνο στην αναμέτρηση.