Super League: Έμεινε στην προσπάθεια ο Παναθηναϊκός

Ενημερώθηκε: 27/01/18 - 19:37

Για τον Παναθηναϊκό του 2018, με τα τεράστια οικονομικά προβλήματα, του βασικού σέντερ-φορ Χρήστου Δώνη και των τριών αλλαγών από τον πάγκο Στάικου, Κουντουριώτη και Πίσπα, το 0-0 με τον Απόλλωνα, διατηρώντας για πρώτη φορά το "0" σε εκτός έδρας αναμέτρηση αποτελεί μία πρόοδο σε ό,τι αφορά τη νοοτροπία των παικτών.

Οι "πράσινοι" είχαν ένα ξεκάθαρο πλάνο, κατάφεραν στο α' ημίχρονο να χάσουν και δύο ευκαιρίες με τον Άλτμαν (11') και το δοκάρι του Γιόχανσον (21'), αλλά στο β' μέρος που ήθελαν το κάτι παραπάνω κόντρα στην πολύ σταθερή άμυνα του Απόλλωνα δεν το βρήκαν, μένοντας φυσιολογικά στο 0-0.

Από την άλλη μεριά, οι γηπεδούχοι δεν ρίσκαραν το παραμικρό, αφού προτίμησαν να κρατήσουν το βαθμό της ισοπαλίας, χάνοντας μόλις μία ευκαιρία σε όλο το παιχνίδι, όταν στο 9' ο Βλαχοδήμος απέκρουσε την μπάλα από κεφαλιά του Ελμπάζ και την έστειλε στο αριστερό δοκάρι της εστίας.

Ο Απόλλωνας διαμαρτύρεται για πέναλτι στο 89', όταν ο Ινσούα απομάκρυνε με κεφαλιά την μπάλα από φάουλ του Κονέ και στη συνέχεια αυτή βρήκε στο δεξί απλωμένο του χέρι, σε μια πολύ δύσκολη φάση για τον Βάτσιο.

Αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις ο Στάικος, που πρόλαβε να δει δύο κίτρινες στα 15' που αγωνίστηκε.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Τσόβιτς, Στάθης, Ζησόπουλος, Μπαρτολίνι, Κούρος (39’ λ.τ. Χουάρες), Παπάζογλου, Τσουκαλάς (62’ Μενδρινός), Κονέ, Αλμπάνης, Ντεβέσα (76’ Ανιέτε), Ελμπάζ

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Ινσούα, Κουρμπέλης, Τζανδάρης (90’ Πίσπας), Χατζηγιοβάνης (80’ Κουντουριώτης) , Άλτμαν (75’ Στάικος), Λουντ, Δώνης