Super League: Ισοπαλίες σε Τρίπολη και Λάρισα

Ενημερώθηκε: 03/02/18 - 19:27

Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν ανώτερος, έχοντας αρκετές καλές ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος, με την Ξάνθη να χάνει δύο που ωστόσο ήταν πολύ καλές, με την… μπίλια να κάθεται στην ισοπαλία (1-1).

Ο Τσιλιανίδης έπειτα από κακή επέμβαση του Ζίβκοβιτς άνοιξε στο σκορ στο 29’ και η απάντηση ήρθε άμεσα από τους φιλοξενούμενους με την ωραία κεφαλιά του Κάστρο (30’) που πέτυχε το πρώτο του τέρμα στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Μοιραίος ο Μανιάς για τους γηπεδούχους, καθώς σπατάλησε αρκετές καλές φάσεις και τετ-α-τετ στο 75ο λεπτό.

Αστέρας (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Σελίν (90' Ματιντά), Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τσιλιανίδης (46' Ισνάλντο), Κυριακόπουλος (46' Καλτσάς), Τόνσο, Μανιάς

Στον πάγκο: Τσίφτσης, Μπέρτος, Ντουντού και Χριστόπουλος

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Σβάρνας, Σιλά (57' Κασάδο), Μεχία, Καμαρά, Κίκε (73' Γέντρισεκ), Φασίδης (61' Μπρίτο), Ντουρίτσκοβιτς, Κάστρο

Στον πάγκο: Γκαραβέλης, Μελιόπουλος, Τριάδης και Ντε Λούκας

Διαιτητής: Ιωάννης Νεοφυτιάδης

αελπγσσ

Παρά τις ευκαιρίες τους και τον γρήγορο ρυθμό, Λάρισα και Πανιώνιος δεν κατάφεραν να… κουνήσουν τα αντίπαλα δίχτυα και πήραν από ένα βαθμό, στο "AEL FC Arena" (0-0).

Αρκετά ανοιχτό ήταν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο και τους Νεοσμυρνιώτες να ψάχνουν τις αντεπιθέσεις. Ο Πανιώνιος είχε τις μεγαλύτερες ευκαιρίες, όμως ο Μπανανά δεν σημάδεψε σωστά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λάρισα μπήκε πολύ καλύτερα, στρίμωξε τους παίκτες του Γρηγορίου, όμως δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Οι "κυανέρυθροι' ανέβηκαν στο τελευταίο 20λεπτο αλλά ούτε και αυτοί μπόρεσαν να βρουν το πολυπόθητο γκολ και να πάρουν τη νίκη.

Λάρισα (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Μασούρας, Γιοβάνοβιτς, Γκόλιας, Γουάλας, Φατιόν, Λαγός (61’ Μλαντένοβιτς), Μιλοσάβλιεβιτς, Αγκάνοβιτς (66’ Λεοζίνιο), Κρίζμαν (71’ Περόνε), Ναζλίδης

Στον πάγκο: Θεοδωρόπουλος, Γκόικοβιτς, Χούμπτσεφ, Μπάλλας

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Παπαγεωργίου, Γκιοατά, Μπανανά, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Σαββίδης, Λάμπρου, Μπραχίμι (70’ Ουάσινγκτον), Μασούρας (56’ Σπιριντόνοβιτς), Γεσίλ (62’ Νίλσεν)

Στον πάγκο: Μπαντής, Σταυρόπουλος, Μακρύλλος, Βλάχος

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης