Θρυλική απόδραση!

Ενημερώθηκε: 10/02/18 - 00:16

Ο Ολυμπιακός πήρε μεγάλη νίκη στη Μαδρίτη επί της Ρεάλ –η πρώτη μετά το 2009- με 80-79 σε ένα ματς με συγκλονιστικό φινάλε, που απαιτήθηκε το instant replay προκειμένου να κριθεί το ροζ φύλλο αγώνα.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου που είχε σε συγκλονιστικό βράδυ τον Γιώργο Πρίντεζη (21 πόντοι, 2/3 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ριμπάουντ και 4 κερδισμένα φάουλ σε 25’) με αυτή τη νίκη έφτασε στο 15-7 αφήνοντας πολύ πίσω τη Ρεάλ (13-9) την οποία την έχει από… κάτω και στην ισοβαθμία, κάτι που μεταφράζεται με μια θέση στην 4άδα και στην εξασφάλιση πλεονεκτήματος για τα play-off.

Οι Πειραιώτες είχαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς το προβάδισμα, αλλά ο εκπληκτικός Ντόντσιτς και τα τρίποντα του Τόμπκινς κρατούσαν τους γηπεδούχους μέσα στον αγώνα. Μάλιστα στο 4ο δεκάλεπτο, η Ρεάλ Μαδρίτης έδειχνε να τα έχει φέρει όλα… τούμπα, όταν 5:40 πριν από τη λήξη, προηγήθηκε με 6 (73-67) και ο Ολυμπιακός έδειχνε μπλοκαρισμένος. Ωστόσο, όλα άλλαξαν όταν από ένα αντιαθλητικό φάουλ του Σπανούλη, ο Ρέγες όχι μόνο έχασε τις βολές , αλλά χρεώθηκε και με τεχνική ποινή με τον Στρέλνιεκς να ευστοχεί και τον Πρίντεζη να εκτελεί από τα 6,75. Όλα τα λεφτά ήταν η τελευταία φάση, όταν με το σκορ στο 79-80, η Ρεάλ είχε την τελευταία κατοχή, ο Παπανικολάου χρεώθηκε με φάουλ, αλλά αυτό ήταν εκπρόθεσμο όπως διαπιστώθηκε από το instant replay και ο Ολυμπιακός πήρε τη σπουδαία νίκη, έστω και με μπόλικο άγχος.

Καθοριστικός –πλην του ηγέτη Πρίντεζη- ήταν ο Στρέλνιεκς (11 πόντοι, 7 ασίστ), αλλά και ο Ουίλτζερ που αποτέλεσε τον «X Factor» στη β’ περίοδο, όταν και σκόραρε 9 πόντους και ολοκλήρωσε το ματς με 12.

Από τη Ρεάλ Μαδρίτης, μια ομάδα μόνος του ο Λούκα Ντόντσιτς (27 πόντοι), αλλά αστόχησε σε πολλές κρίσιμες βολές (10/15), αλλά και ο Τρέι Τόμπκινς με 20 πόντους και 5/6 τρίποντα.