Euroleague: Πέρασε από το Κάουνας η Μακάμπι

Ενημερώθηκε: 28/12/23 - 22:20

Με νίκη έκλεισε το 2023 η Μακάμπι Τελ Αβίβ, που επικράτησε 78-70 της Ζάλγκιρις στο Κάουνας και ανέβηκε στην εξάδα της βαθμολογίας της Euroleague.

Οι Ισραηλινοί άφησαν πίσω τους την ήττας από τον Ερυθρό Αστέρα και έφτιαξαν το ρεκόρ τους σε 10-7, την ώρα που οι Λιθουανοί κατρακύλησαν στο 5-12 και παραμένουν 16οι.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, το τέλος του οποίου βρήκε τη Ζάλγκιρις να προηγείται με έναν πόντο (33-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ωστόσο, η ομάδα του Όντετ Κάτας ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και με επιμέρους σκορ 29-16 πήρε διαφορά ασφαλείας, την οποία και διατήρησε μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τη Μακάμπι ο Νίμπο, που σημείωσε 22 πόντους, ενώ καλές εμφανίσεις έκαναν και οι Μπλατ (14π., 8 ασίστ) και Κόλσον (11π., 5ρ.)

Από την πλευρά των ηττημένων, ξεχώρισε ο Έβανς με 18 πόντους, ενώ στους 14 σταμάτησε ο Σάμνερ.